До старту
залишилось
  • Партнер дистанції
  • Офіційний водний партнер
  • Титульний спонсор
  • Титульний партнер Бігової Ліги Українських Мейджорів
  • Партнер дистанції
До старту
залишилось

Новини

05.05.2020

“Бігати чи не бігати – це вибір кожного. Але краще бігати” – бігун-ультрамарафонець, триатлоніст, трейлраннер Микола Таран

Як живе людина, для якої під час карантину “нічого не змінилось”?  Як міжнародний пейсмейкер та ультрамарафонець переживає період, коли всі бігові старти переносяться? Бігун Микола Таран, двічі єдиний представник від України на змаганнях Oslo Triple 73 км (Норвегія), ультрамарафонець переконаний: головне – це сам біг. А отримувати від нього задоволення можна у будь-яких умовах, навіть карантинних.

Чи пам’ятаєш, де і коли був твій перший старт?

– Починав я бігати тоді, коли біг в Україні ще не набув такої популярності. Бігали одиниці. І так, звичайно я пам’ятаю свій перший старт, як ж таке забути? Старт, після якого я шукав швидку допомогу. На півмарафон, що відбувався в Одесі від Run Ukraine (пізніше вже бігав у цій компанії як пейсмейкер) в червні місяці, я зареєструвався за місяць до реєстрації.

Почав якраз десь за місяць і готуватися: бігати трохи більше кілометрів, ніж зазвичай. І що ж це дало? Нічого, тільки убив свої ноги і ледве добіг. Був ще один нюанс – температурний показник. Протягом всього маршруту багато бачив, як бігуни падали від спеки. Я через цей страх старався бігти дуже малою швидкістю, а на фініші стало так зле, що я ледве прийшов до тями.

Але незважаючи на це все, саме з цього старту все і розпочалося. Я не втратив бажання, навпаки я вирішив ще більше бігати і згодом це вже були відстані від 21 км до 100 км. І перша повна дистанція в 42 км відбулася у Вільнюсі (Литва), куди я поїхав за три місяці після Одеси.

У чому сенс бігу для тебе?

– Біг як антиоксидант. Він є наркотиком для хорошого настрою і здорового тіла. Адже всім відомо: у здоровому тілі здоровий дух.

Звичайно, бігати треба вміти і правильно тренуватися, без фанатизму. Бо багато бігати без відпочинку – це уже нехтуванням свої здоров’ям. Має бути міра і баланс. Тож я сподіваюся, що пройшовши через бігове переосмислення я навчився гармонічно поєднувати сенс бігу, який для мене полягає в правильному тренуванні і підтримуванні свого тіла без шкоди для нього.

Бігати чи не бігати – це вибір кожного, але якщо не бігати, ви втрачаєте набагато більше. Що може бути прекраснішим, ніж відчувати себе здоровим і енергійним? Від нас потрібно зовсім мало, тому встаємо, біжимо і слухаємо свій організм, він сам відчує, коли нам потрібно зменшити, збільшити темп або зробити паузу. Бігайте задля здоров’я свого організму, ставайте прикладом для наслідування і гордості, зробіть із свого тіла храм, адже в здоровому тілі – здоровий дух!

О котрій прокидаєшся?

– Зазвичай я прокидаюся о 06:55. Засинаю об 11 годині.

Після 11 години вечора мене для всіх не існує. У мене виробився графік, і для того,  щоб заснути і прокинутися, мені не потрібно себе змушувати. У мене гарний сон. Обов’язково після прокидання – 5 хв холодного душу і на роботу.

Що зазвичай їси перед пробіжкою?

– Зазвичай це гелі, різноманітні енергетичні напої, батончики, а після тренування –напій для відновлення. Плюс я ще сміло можу з’їсти банани і шоколад, для мого організму це нормально. На тренуваннях це все спалюється.

Ви собі уявити не можете, який я приходжу мокрий після тренування, і якщо б я не їв всього достатньо, то б не зміг б довго протриматися.

Які продукти завжди можна знайти у твоєму холодильнику?

– Це зовсім просто. Нічого зайвого і все, що мені допомагає в моєму спортивному житті. Не бігом єдиним живу, тож приходиться враховувати потреби організму в їді не тільки щодо бігу, а й стосовно інших захоплень. Віддаю перевагу бананам, яблукам і ананасам. Із молочних продуктів – щодня вживаю домашній сир, сметану й молоко. Із солодкого – варення, шоколад. Ну і, звичайно, різноманітне м’ясо.

До цього всього, якщо говорити про раціон, п’ю багато рідини, включаючи воду і зелений чай.

Де найчастіше бігаєш? Чи є в тебе улюблений маршрут для пробіжки?

– Зазвичай мої бігові тренування відбуваються на стадіоні. Його недоліком є невеликий розмір (коло близько 350 м), а половина стадіону може бути довгий час у великих калюжах. Але для мене це не проблема, я звик. Через ці нюанси мало хто там бігає.

Якщо говорити про міжнародні пробіжки, то люблю бігати в Норвегії, Осло, де чисте повітря, гори, фіорди, природа. Там можна бігати по місту, або по тому маршрутові , за яким проходить марафон у вересні. Також є багато стадіонів, на яких я бігав. Та де б там не бігати, природа завжди буде тебе оточувати. У Нью-Йорку це може бути Центральний парк – Мекка для бігунів.

Як тренуєшся під час карантину?

– Карантин – такий час, який нас усіх розслабляє і ставить все на паузу. Я в принипі не змінив свій тренувальний графік, хоча мої європейські старти перенеслися. Я і далі прокидаюся зранку, далі – холодний душ і розминка.

На моєму стадіоні зараз нікого немає, тож я маю можливість бігати один, навіть збільшив свої бігові навантаження. Бігаю 4 рази на тиждень, 3 рази ходжу в зал. Зараз у мене розпочнеться сезон плавання в гірській річці. А ще стараюся кататися на велосипеді біля Карпат. Нічого не змінилося, все стабільно, у мене все за планом.

Зараз готуюся (хоч старт перенесли) до представлення України на ультрамарафоні в Осло Oslo Ecotrail 80 км (єдиний учасник з України). Також я мав стати першим і єдиним українцем, який буде представляти Україну на марафоні в Олесуні (північ Норвегії).

Перше, що ти зробиш після скасування карантину?

– Куплю абонемент в басейн.

Але в мене немає таких шалених бажань. В мене і зараз немає ні в чому заборон. Так склалося, що стадіон під боком, зал вдома, гірська річка теж близько. У плані спорту все налаштовано. Щодо подорожей? Не знаю, чи прямо маю велике бажання.

Я в минулі роки встиг поподорожувати і зрозумів, що краса може бути і вдома, не обов’язково їхати за три океани. Бігаючи в себе на стадіоні, я радію і з захопленням дивлюся на засніжені ще вершини українських гір, наче я перебуваю і бігаю в Тромсе (місто в Норвегії за північним колом). У моєму випадку після скасування карантину нічого не зміниться, я просто легко до цього ставлюся.

Дай пораду новачкам: як почати бігати та не закинути регулярні тренування.

– Щоб вам захотілося бігати, потрібно себе полюбити і знайти мотивацію. Так просто ви не будете вставати зранку влітку чи взимку.

Друге: треба пам’ятати, що біг – це завжди хороший настрій.

Третє: якщо ж вже взялися тренуватися – зареєструйтеся на дорогий і складний старт. Ви й не помітите, як ваші тіло і думки змінюються на краще. А щоб не закинути, завжди треба ставати перед собою наступні бігові цілі, навіть незважаючи що ці цілі можуть бути виконані і за 5 чи 10 років.

Займатися підготовкою треба ретельно і без фанатизму. І треба пам’ятати, що краще жити із собою здоровим, ніж бігати по лікарях. Полюбіть себе і дійте як тварина: або наступайте і вигризайте, або відступайте.

Спорт і регулярні тренування – це завжди відмінний спосіб залишатися здоровими, молодими, енергійними і завжди відчувати себе в тонусі. І так, правильно розпочати своє бігове життя і закохатися в біг, не відкладаючи на потім. Бути здоровим завжди буде актуальним. А все, що нам потрібно – це пара зручних кросівок і мінімальне бажання.

Якщо ви готові до бігових пригод, тоді вперед. Побігли!